OpenOffice.org 1.1 - 1
 
 Editör'den
 Linux Güvenliği - 1
 PKI Nedir? - 2
 Arama Motorları
 OpenOffice.org 1.1 - 1
 Web Sayfalarında  Kullanılabilirlik - 1
 Kitap İncelemesi -
 Web Teorisi: Giriş
 CISN Arşiv
 Anket
 Geribildirim
 
     
 

OpenOffice.org (Ooo) mevcut ticari ofis yazılımlarına alternatif olarak doğmuş, açık kaynak kodlu, LGPL kamu lisansı(LGPL - Lesser Gnu Public Licence) ve SISSL (Sun Industry Standards Source License) altında ücretsiz olarak dağıtılan bir ofis paketidir. Kullanılan kamu lisansı gereği herkes OpenOffice.org yazılım paketini, Internet üzerinden (ya da başka herhangi bir şekilde) edinme, kopyalama, dağıtma özgürlüğüne sahiptir. OpenOffice.org ile Word, Excel, Powerpoint vb. Microsoft Office programlarıyla yaratılmış belgeler açılabilmekte, değiştirilebilmekte ve yine Microsoft Office, Star Writer vb. programların doc, xls, ppt, sdw gibi dosya biçimleri yanında html, xml formatlarıyla kaydedilebilmektedir. Openoffice.org paketindeki programların en önemli özelliklerinden birisi, belgelerin doğrudan PDF formatında kaydedilebilmesidir. Bu olanak, OpenOffice.org kullanılarak hazırlanan belgelerin taşınabilirlik özelliğini önemli derecede arttırmaktadır.

OpenOffice.org'un kökeni StarOffice yazılımında dayanmaktadır. StarOffice 1980'lerde StarDivision adlı bir Alman firması tarafından yazılmıştır. Sun Microsystems firması StarDivision'ı 1999'da satın alarak StarOffice'in de sahibi olmuştur. StarOffice yazılımında, 6.0 sürümünden başlayarak, OpenOffice.org kaynak kodu, uygulama programı arayüzleri (API), dosya biçimleri, ve referans uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Özetle OOo Sun Microsystems firmasının StarOffice yazılımını kamuya açmak için oluşturduğu ve desteklediği bir projedir. Firma desteğine rağmen asıl geliştirme, hata düzeltme işleri – kamu lisanslı yazılımların doğasına uygun olarak- gönüllü kişilerce yapılmaktadır.

OpenOffice.org paketi Windows, Linux, Solaris, FreeBSD ve Macintosh işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. 2004 yılı başı itibarı ile dünyada yaklaşık 16 milyon kişinin OpenOffice.org'u bilgisayarına indirdiği bilinmektedir. OOo'nun serbestçe dağıtılabilmesi nedeniyle kullanıcı sayısının daha fazla olduğu sanılmaktadır. Bugüne kadar OOo 30'u aşkın dile çevrilmiştir, Türkçe sürümü mevcuttur. OpenOffice.org ofis paketindeki programlar şunlardır:

Text Document: Metin belgeleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir programdır. Microsoft Word programı ile benzer işlevlere sahiptir.

Spreadsheet: Microsoft Excel ile benzer işlevlere sahip bir hesap tablosu programıdır. Eldeki verilerle hesaplama, analiz ve görselleştirme gibi işlerin yapılmasına yarar.

Presentation: Sunum hazırlama programıdır. İşleyişi ve kullanımı Microsoft Powerpoint programına benzer.

Draw: Basit çizimlerden dinamik 3 boyutlu çizimlere ve özel efektlere kadar pek çok çizim işleminin yapılmasına yarayan bir programdır.

Html: Html formatlı belgelerin üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

OpenOffice.org ofis paketi hakkında ayrıntılı bilgi http://www.openoffice.org adresinden edilinebilir. Türkçe OpenOffice.org ofis paketi hakkında ayrıntılı bilgi için http://tr.openoffice.org adresindeki bilgiler incelenebilir. Yazılımın kurulum dosyaları ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/mirrors/openoffice adresinde mevcuttur. Dosya boyutu 64 MB civarındadır. OpenOffice.org'un Windows işletim sistemi üzerinde çalışan sürümün kurulum dosyaları Ooo_1.1.0_Win32Intel_install.zip adıyla erişilebilir. OpenOffice.org ofis paketi, tüm BİDB PC salonlarında kurulu durumdadır.

Önümüzdeki sayıda, OpenOffice.org ofis paketinin içerdiği yazılımlar hakkında bilgi verilecektir.

Ozan TUĞLUK
Cengiz ACARTÜRK

 
     
  - BAŞA DÖN -